1500 YILLIK HEYBETİYLE AYASOFYA
İçindekiler:

1500 YILLIK HEYBETİYLE AYASOFYAEşsiz mimarisi ve tarihiyle dünyanın gözdesi Ayasofya’dayız.
 

Tarihi Yarımada’nın gözbebeğiTarih ve sanat dendiğinde hiç şüphesiz adından söz ettirecek kentlerin başında İstanbul geliyor. İstanbul’un kalbinde ise Tarihi Yarımada… Bu muhteşem semtin havasını solumak, tüm dünyanın beğenisini üzerinde toplayan Ayasofya’yı ziyaret etmek istiyorsanız şimdiden ucuz uçak bileti takibine başlamanızı öneririm. En uygun biletleri ise Ucuzucur.com’dan alabilirsiniz.İstanbul’un tarih kokan ilçesi Fatih’in göz bebeği Tarihi Yarımada’da farklı uygarlıklara ve inançlara ait görkemli yapıların bir arada bulunması rastlantı değil. Doğu ve Batı’nın kesiştiği noktada yer alan bu semt, büyük imparatorlukların merkezi olması sebebiyle hem İslam hem de Hıristiyan ibadethanelerini bir arada barındırıyor. Bunların en önemlisi de kimi zaman tartışmalarla kimi zamanda sanatsal etkinliklerle adından  söz ettiren dünyanın en eski katedrali Ayasofya… Hem yerli hem de yabancı turistler için İstanbul gezisinin başlangıç noktası diyebileceğimiz Tarihi Yarımada’nın ilk durağı Ayasofya için yola çıkıyoruz. Bu muazzam yapıyı henüz görmedim diyenlerdenseniz en kısa zamanda ucuz uçak bileti bulup, hayatınıza en az bu eşsiz yapı gibi güzel bir gün katmanızı dilerim.

 İhtişamın ve gizemin adresiVarlığı ile İstanbul’un hem mimari hem de tarihi kültürüne zenginlik katan Ayasofya aynı konumda üç kez inşa edildi. MS 360 yılında Konstantios tarafından ahşap bir kilise olarak yaptırılan ve çıkan bir yangınla küle dönen Ayasofya, 415’te Theodosios tarafından bir kez daha inşa ettirildi. Fakat bu yapı da çıkan bir isyan sonucunda yerle bir oldu. Bugün hâlâ tüm ihtişamı ile ayakta durup ziyaretçilerini bekleyen Ayasofya ise Justinianos tarafından 537 yılında yaptırıldı. Daha eski tapınaklar olan Artemis, Heliopolis ve Baalbek’tan getirilen sütun ve taşların Ayasofya’nın inşasında kullanılması ise tartışmasız bu yapıya ayrı bir gizem kattı.

 Hagia Sophia; yani Kutsal BilgelikOrtodoksluk Mezhebinde Tanrı’nın niteliklerinden biri olan ve “Kutsal Bilgelik” anlamına gelen Ayasofya, 900 yıl boyunca Roma ve Bizans İmparatorluklarında ibadet törenleri için kullanılan önemli bir katedral iken, Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlandı. Osmanlı döneminde yapının temel unsurları korunarak; minareler, kemerler, payandalarla güçlendirilen ve kütüphane, medrese, şadırvan, imarethane ve muvakkithane ile külliyeye çevrilen Ayasofya, Cumhuriyetin ilanından sonra 1930’da başlayan ve beş yıl süren restorasyonun ardından 1935 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Ucuz uçak bileti ile eşsiz bir yolculukBüyüleyici mozaikleri, devasa kubbesi ile sanat kokan, adeta mimari bir devrim yaratan bu eşsiz yapıyı solumak için geç kalmayın derim. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan 1500 yıllık şaheseri pazartesi hariç her gün 09.00 – 19.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Hayatın renklerini keşfetmek için geç kalmak istemiyorsanız bir an evvel ucuz uçak bileti alın ve rotanızı İstanbul’a, Ayasofya’ya çevirin. Biletlerinizi Ucuzucur.com‘dan temin edin.

 


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur