ALANYA’DA GEZİLECEK YERLER
İçindekiler:

ALANYA’DA GEZİLECEK YERLER


Türkiye’nin tatil cennetlerinden biri olan Alanya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. En ucuz uçak biletleri ile seyahat ettikleri Alanya’da görülmesi gereken birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Biz de sizler için bu muhteşem noktaları derledik.

Haydi bir göz atalım.

Damlataşı MağarasıAlanya’nın en popüler noktalarından biri olan Damlataşı Mağarası, sahip olduğu hava sıcaklığı nedeni ile oldukça dikkat çekmektedir. Yaz - kış 23 derece olan bu mağarada nem oranı da %98’dır. Denize sıfır olan konumu nedeniyle de oldukça ayrı bir yeri olan bu mağaranın ünü fazladır. Sağlık açışısında da çok önemli bir özelliğe sahip olan mağarada bulunan büyük sarkıtlar solunum yolu rahatsızlığı çeken astım ve bronşit hastalarına da iyi gelmektedir.

Alanya Kalesi

Alanya’nın oldukça dikkat çeken Alanya Kalesi, 13. yüzyılda Selçuklu Hanedanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kültür gezisi esnasında ziyaret edilebilecek noktalardan biri olan Alanya Kalesi, ziyaretçilerine adeta açık hava müzesi etkisi yaratmaktadır. Bu kaleyi gezerken bir gününüzü ayırabilir ve akle içinde bulunan gizemli zindanları, camisi, bedesteni ve deniz fenerlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Türkiye’ni korunabilmiş tek Selçuklu yapısı olma özelliğini taşıyan kalede Seçuklular hakkında da bilgi edinilebilir.

Kleopatra ve Doğu Plajı
Damlataşı Mağarası’na çok yakın bir yerde konumlanan Kleopatra Plajı yıl boyunca çok syaıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte ve fotoğraflarına konu olmaktadır. Mavinin en güzel tonuna aship olan bu plaj Akdeniz sahilinde bulunan en iyi plajlardan biri olma özelliğine sahiptir. Bir diğer dikkat çeken noktalardan biri olan Doğu Plajı da, Kleopatra Plajı’na göre daha sakin olmakla birlikte, bazı kişiler tarafından Keykubat Plajı olarak da bilinmektedir. Begonvilleirn, ince kumların ve tertermiz sulara sahip olan bu iki plaj size harika bir tatil deneyimi sunacaktır.

Dalga Sörfü


Kusursuz sahillere sahip olan Alanya’da dalga sörfü ypmadan dönülmez. Alanya tatiliniz boyunca farklı bir maceraya adım atabilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğitim merkezlerinin de çok olması nedeniyle rahatlıkla alabileceğiniz dalga sörfü dersi ile güzel vakit çıkarabilirsiniz.

Akdeniz Mutfağı


Akdeniz mutfağının adını duymayan yoktur. Zeytinyağlı salatalar, hafif yemekler ve lezzetleri balıklar ile donatılmış olan bu mutfak herkesin deneyimlemesi gereken mutfaklar arasında yer akmaktadır. Şık restoranlarda da, sokaklarında bulunan minik lokantalarında da yerel lezzet hassasiyeti geçerlidir. Gidip bol bol şepit, kırtakı, ilibada sarması yiyebilirsin.

 

 

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur