BATI AVRUPA’NIN GÖRKEMLİ YAPISI: CORDOBA KATEDRALİ
İçindekiler:

BATI AVRUPA’NIN GÖRKEMLİ YAPISI: CORDOBA KATEDRALİ


İspanya‘nın Cordoba şehrinde bulunan Cordoba Mezquita Córdoba Camisi/Kurtuba Camii, bir Roma Katolik Katedrali’dir. Mezquita bir İspanyol kelime ve “cami” anlamına gelmektedir.Bu bilinen cami, İslam tarihinde en önde gelen hükümdarlardan biri olan III. Abd-ar-Rahman’ın yönetimi sırasında 10. asırda inşa edilmiştir. Bu müddet zarfında Cordoba Avrupa’nın en büyük ve en zengin kentiydi ve caminin inşaatı şaşaalı güzelliğine daha fazla hoşluk katıyordu.

Cordoba Katedrali, İspanya
Cordoba Camii-Katedrali, tüm Batı İslam dünyasının en ehemmiyetli ve dünyadaki en mükemmel abidelerinden birisi. İspanya’da “Omeya” stilinin gelişimi, Cordoba Camii’nin yanı gizeme Hristiyan mimarisinin Gotik, Rönesans ve Barok gibi değişik tarzlarında da devam ediyor.Cordoba Camii-Katedrali’nin günümüzde yer aldığı konum antik zamanlardan bu yana değişik dinlerin tek bir yerde birleşmiş hali gibi görünüyor. Vizigot işgali sırasında, “San Vicente” Basilic isimli başka bir bina inşa edilmiştir. Dikdörtgen biçimindeki bu bazilika Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında bir vakit paylaşıldı. Müslümanlığın genişlemesinden sonra Bazilika, I. Abderram’ın malı oldu, onu ilk “Camii Alhama”yı inşa etmek için yok etmiştir.Büyük Cami’nin iki ayrı alanı bulunmaktadır: Abd al-Rahman III tarafından  ”alminar” minaresinin yapıldığı (Rönesans kulesinin altında) avlu ve dua salonu. İç mekân, sütunlardan oluşan bir orman ile güçlü bir kromatik etki sağlayan kırmızı ve beyaz kemerlerden oluşmaktadır..İlk başlarda kilise olarak planlanan binayı Müslüman hükümdarlar devralınca burayı cami olarak kullanmaya ve dünyanın her yerindeki ikinci en büyük camiye dönüşene dek büyütmeye başlamışlardır.

Cordoba Katedrali giriş ücreti ne kadar?


Mezquita’nın Cordoba’nın en önemli anıtı olmakla birlikte İspanyollar burayı Müslümanlardan geri aldığında camiyi kiliseye dönüştürmüştür. Günümüzde Mezquita kilise olarak kullanılmakta ve ziyaret isterseniz de giriş ücreti 6 Euro. Giriş bileti kilise önündeki gişeden ya da internet üzerinden alınabiliyor. Yaz aylarında yaşanan yoğunluktan dolayı bileti önceden almakta yarar var.

 

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur