BOĞAZ’IN GÜZELİ: BEŞİKTAŞ
İçindekiler:

BOĞAZ’IN GÜZELİ: BEŞİKTAŞİstanbul’un orta yerinde, gece gündüz yaşayan semt, Beşiktaş… Denizin mavisi de, gençliğin heyecanı da, geçmişin izleri de, siyah da beyaz da Beşiktaş’ta. Kartalıyla, balık pazarıyla, çarşısıyla semt kültürünün hâlâ yaşadığı Beşiktaş’ın adını aldığı “Taş Beşik” efsanesini bilmeyen yoktur herhalde… Hz. İsa’nın beşiğinin Kudüs’ten semtteki bir kiliseye getirilmesiyle namının Beşiktaş olarak yürüdüğü semt, Bizanslar döneminin de ilk balıkçı kasabası… Belki bugün çarşısında buram buram kokan balık kokuları bize o küçük kasabayı anımsatmıyor, ama damaklarımızı coşturan en lezzetli balıkların da orada yendiğini inkâr edemeyiz. Siz de bu lezzeti tadıp, semti solumak isterseniz  ucuzucur.com’dan ucuz uçak bileti alabilirsiniz.Beşiktaş, iskelesi dolayısıyla ulaşımı oldukça kolay bir semt…  Kadıköy rıhtımdan da Üsküdar ya da Eminönü’nden de deniz yolu ile martılarla İstanbul’un keyfini sürerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Adeta camgüzeli gibi Boğaz’a oturmuş gelip geçeni seyreden semtin kültürünü hissedip keyfini süreceğimiz bir rota ile kalabalıklar içinde kaybolmaya ne dersiniz? Pek çoğumuzun heybeti ve ihtişamı karşısında hayran kaldığı Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret etmediyseniz, mutlaka vakit kaybetmeden gidin. Müzekart kullanıyorsanız girişte ekstra ücret ödemenize de gerek yok. Hatta gitmişken bahçesinde sırtınızı Saray’a yaslayıp boğaza karşı bir keyif kahvesi içmeyi de ihmal etmeyin, derim.Eğer bir futbol severseniz, hele ki Beşiktaşlıysanız “hedefinize ulaştınız” diyebilirim. Kafanızı kaldırın ve karşıya bakın; Kartal Yuvası tam karşınızda… Futbol tarihine şahitlik edeceğiniz Beşiktaş JK Müzesi için yetişkinler 25 lira, öğrenciler ise 15 lira ödeyerek müzeyi ziyaret edebilir. 

Beşiktaşlı değilim, futboldan da pek haz etmem, diyorsanız Dolmabahçe Caddesi boyunca yürümenizi tavsiye ederim. Geniş ve heybetli ağaçların gölgesinin vurduğu kaldırımlarda bir yandan tarihi sorgulama bir yandan da günümüzün gerçekleri ile yüzleşme fırsatı bulacaksınız. Semt meydanına geldiğinizde Türkiye’nin denizcilik anlamındaki en önemli müzesini göreceksiniz.Buram buram lezzet kokan sokakları Ucuz Uçak Bileti ile dolaşmak için Ucuzucur.com’u ziyeret edin Beşiktaş çarşıda henüz acıkmadıysanız bile tarihi fırınlardan, pastanelerden, fast food restoranlarından yayılan kokular sizi alıp mutlaka birine götürecektir. Özellikle Ihlamurdere Caddesi üzerinde son birkaç yıldır artış gösteren kahvecilerde de mola verip, günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Gelenekselden uzak, yeniliklerin peşinden koşanlardansanız mutlaka yönünüzü Akaretler’e çevirin. Birbirinden farklı konsepte pek çok mekân sizi bekliyor olacak. Çok fazla bekletmek istemiyorsanız ucuz uçak bileti almak için Ucuzucur.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Balık Beşiktaş’ta yenir Beşiktaş deyince akla ilk gelen yer balık pazarıdır kuşkusuz. İster oradan aldığınız taze balıklarla kendinize evinizde güzel bir ziyafet çekin, isterseniz pazarın hemen arkasında bulunan ve akşamları daha da eğlenceli olan meyhanelerde lezzetli mezeler eşliğinde güzel bir akşam yemeği yiyin. Midyesi, kokoreci, kahvaltıcıları, meşhur dönercisi, tarihi pidecisi ile Beşiktaş tam da lezzet avcıları için bulunmaz nimet… 

 Semt’e gitmek için neden… Semte gitmişken biraz da alışveriş yapalım, diyenlerdenseniz çarşıdaki pasajları gezip, uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Nostalji severlerdenseniz de cumartesi günü kurulan semt pazarına muhakkak uğramanızı öneririm. Kendine has kültürü olan ve gelenekleri ile ayrı bir dünya Beşiktaş’a gitmek için pek çok nedeninizin olduğunu unutmayın ve şehir dışındaysanız da bir an evvel ucuz bilet bulup, içinde Beşiktaş olan güzel bir İstanbul seyahati planlayın. 


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur