BOĞAZIN NAZLI KÖYÜ: KUZGUNCUK
İçindekiler:

BOĞAZIN NAZLI KÖYÜ: KUZGUNCUKÜç dini hoşgörü ile kabullenmiş, mazisine ve kültürüne sahip çıkan semt, Kuzguncuk’tayız. 


Küçük bir pencereden huzuru seyretmek gibidir Kuzguncuk’ta yaşamak ya da en yakın dostu asırlık çınarlar olan sokaklarında semti solumak şehrin kalabalığından soyutlanmaktır bir nevi… Haydi sende bu huzuru tatmak için hemen ucuzucur.com’a gir ve ucuz uçak bileti alarak semtin gizeminde kaybol…Tam ortasında olup da İstanbul’dan bir o kadar uzak kalmayı başarabilmiş semtte yeşil ile mavinin birbirine karıştığı gibi tüm renkler, sesler, sözler de birbirine karışmış. Nice şairleri, yazarları, aydınları yetiştiren Kuzguncuk, adının yanındaki bütün güzel sıfatlara bir de kutsallığı eklemiş. Boğaziçi’nin nazlı köyü olan Kuzguncuk; Ermenilere, Rumlara, Müslümanlara nasıl ortak bir bahçede kapılarını açmışsa, Avrupa’yı Kudüs’e bağlayan son toprakların bu semt olduğuna inanan Yahudilere de öyle sahip çıkmış. Farklılıklara hoşgörü ile yaklaşıp, cömertçe ev sahipliği yapan semti ve cumbalı evlerle donanmış eşsiz sokaklarını gezerken her köşede sizi etkileyen bir sürpriz ile karşılaşacaksınız, şimdiden demedi demeyin. 
Hoşgörüce zengin… Adını Evliya Kuzgun Baba’dan alan Kuzguncuk için “nerede” diye soranlara Üsküdar’ı işaret ederek başlayalım. Anadolu Yakası’nda Paşalimanı ile Beylerbeyi arasına sokulmuş semte İcadiye Caddesi’nden giriş yaptığınız hemen solda sizi hoşgörü ile gökyüzüne yükselen Beth Ya’akov Sinagogu ve Ayios Yeorgios Rum Ortodoks Kilisesi karşılayacak. Kuzguncuk’a boşuna hoşgörülü denmediğini anlayacağınız bir diğer nokta ise Boğaz yolunda bulunan Ermeni Kilisesi Surp Krikor Lusavoriç ve Kuzguncuk Cami. Aynı bahçe içinde ye alan bu iki ibadethanenin kubbe yükseklikleri de aynı desem… Ya da  sarkaçlı ahşap minareye sahip Üryanizade Cami de görülmeye değer yerler arasında listenize eklenebilir. Sizde Kuzguncuk’u merak edenlerdenseniz Ucuzucur.com’u ziyaret edebilir ve ucuz uçak bileti alarak semti keşfedebilirsiniz. Nazım Hikmet’in, Can Yücel’in, Marko Paşa’nın da kaldığı söylenen Üsküdar istikametindeki Fethi Paşa Yalısı’nı ve eşsiz korusunu da unutmayın… 

Ucuz uçak bileti ile gelinen Kuzguncuk’ta ne yenir?Canın boğazdan geldiğini hatırlayarak Kuzguncuk’ta güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapmanızı ya da keyifli bir akşam yemeği yemenizi tavsiye edebilirim. Dalgaların kucağında, boğaza doğru tercihiniz güzel bir balık menüsü de olabilir; anne eli değmişçesine lezzetli, midenize bayram ettirecek cinsten bir kahvaltı da…


İcadiye üzerinde, gözlerinizi kapatıp İstanbul’u dinleyeceğiniz pek çok şirin ve lezzetli tatları bulabileceğiniz kafe de yer alıyor. Bunlardan birinde ufak bir mola verip semtin sakinliğinde kaybolabilirsiniz. Kitapsız ve kahvesiz asla, diyenler için de keyifli bir kitap kafenin yer aldığı semtte o meşhur Ekmek Teknesi’nde de çayınızı yudumlayabilirsiniz. 


Kuzguncuk’ta gezmek için neden çok…Galerileri, ekmek kokularının mis gibi yayıldığı tarihi fırınları, kapısında “fotoğraf çekmek yasak”  yazısı bulunan renkli cumba evleri; yani cumanın, cumartesinin ve pazarın kutsallığını hoşgörü ile kabullenen bu semti ziyaret için inanın çok fazla nedeniniz var. 


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur