BOĞAZ’IN SEYİR TERASI, ORTAKÖY
İçindekiler:

BOĞAZ’IN SEYİR TERASI, ORTAKÖYİki yakayı birbirine kavuşturan, Boğaziçi Köprüsü’ne sırtını dayayıp şehrin sefasını süren semtte, Ortaköy’deyiz.


 

Hiç şüphesiz ki tesadüf değil küçük bir balıkçı kasabası olan semtin bu isimle anılıyor olması. İstanbul’un kalbinde, Boğaz’ın ortasında olan Ortaköy adeta tarihin, mimarinin ve lezzetin buluşma noktası… Eğer siz de sevdiklerinizle huzur dolu bir gün geçirmek istiyorsanız asırlık çınarlarla bezeli Çırağan Caddesi’nden Ortaköy’e doğru yola koyulun. “Yok efendim, ben martılarla birlikte yol almak istiyorum” diyorsanız da Eminönü’nden ya da Üsküdar’dan semte giden vapur seferlerini takip ederek bu muhteşem deneyimi yaşayabilirsiniz. Beşiktaş’ın yanı başındaki  bu eşsiz semti keşfetmek için hemen Ucuzucur.com’dan ucuz uçak bileti alabilirsiniz.Hadi o zaman, biz de fazla vakit kaybetmeden Ortaköy’ün kalabalıklarına karışıp, hem midemize hem de gözümüze bayram ettirelim.İstanbul’un ortasındaki tarih…İstanbul fotoğraflarında aşina olduğunuz manzaralarda başı çeken ve 19’uncu yüzyılda Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan Büyük Mecidiye Camii semti keşfe çıkanlar için ilk durak. Ardından Bizanslardan kalma Ayios Fokas Rum Ortadoks Kilisesi, 1839 yılında inşa edilmiş Surp Krikor Lusavoric Ermeni Katolik Kilisesi ve 14’üncü yüzyılda yapılan Etz Ahayim Sinagogunu ziyaret edebilirsiniz.

 


Tüm ihtişamıyla göz kamaştıran ve son yıllarda davetlere, festivallere ev sahipliği yapan Esma Sultan Yalısı da yine görülmeye değer yapılar arasında. Sultan Abdülaziz’in kızı Esma Sultan’a düğün hediyesi olarak yaptırdığı yalının yanı sıra semtte bugün restoran olarak hizmet veren Mimar Sinan’ın eseri Tarihi Ortaköy Hamamı’nı da şimdiden gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Evlenme teklifi etme niyetinde olanlar için de ufak bir tüyo vereyim. Eşsiz manzarası, ihtişamı ve muazzam menüsüyle Feriye Palace, “evet” garantisi olan muhteşem bir mekân…

 

Ucuz uçak bileti ile kumpirin ana vatanına ‘hoş geldiniz’Dünya mutfaklarının gönül çalan hırsızıdır patates, sevmeyeni yoktur. Sofraların ‘nimet’i olan bu lezzet İstanbul’da, Ortaköy’de öncelikle kokusuyla, sonra da lezzetiyle sizi sizden alacak buna şimdiden emin olabilirsiniz. Semtte tatlı severleri bekleyen bir de waffle sürprizi var ki sokakta sağlı sollu sıralanmış esnafa karşı koymanız pek mümkün değil. Bu enfes tat için diyetinizi bir günlük askıya alabilirsiniz herhalde… Ayaküstü karnımı doyurmak istemiyorum, semtin ruhunu sindire sindire yemeğimi yiyeceğim, diyenlerdenseniz denizi karşınıza alarak terasında rakı balık yapabileceğiniz ya da dünya mutfağına ait lezzetleri tadıp şarabınızı yudumlayabileceğiniz farklı konsepte mekânları da tercih edebilirsiniz.Gece hayatını sevenlerdenseniz, zengin bir yelpaze sunan Ortaköy’de gecenizi eğlenerek de sonlandırabilirsiniz.Alışveriş zamanıSemte giriş yaptığınız anda sizi birbirinden renkli mağazalar ve el emeği, göz nuru ürünlerin yer aldığı tezgâhlar karşılayacak. Birbirinden şık takılar, ahşap hediyelik eşyalar, şehri ve semti ölümsüzleştirecek objelerden kendiniz ve sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz.

 


İstanbul’un ortasında, köprünün Avrupa Yakası’nda güzel bir gün geçirirken arkanıza Ortaköy manzarasını alarak anı ölümsüzleştirmeyi de sakın unutmayın.
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur