COVID-19 SONRASI ÖNEMLİ 10 UÇUŞ KURALI
İçindekiler:

COVID-19 SONRASI ÖNEMLİ 10 UÇUŞ KURALI1) Daha Az Bagaj Hakkı Verilecek


Kabin içerisinde adet ve ağırlık olarak daha az eşya kabul edilecek. Uçak bagajına verilecek olan bagajların, yer hizmetleri personelleri olmadan teslim edilmesi için yeni sistem yaygınlaştırılacaktır.

2) COVID-19 Sağlık Karnesine Merhaba Diyeceğiz


Yeni dünya yaşam biçiminde yolcunun nerede, ne zaman bulunduğu, ülke, şehir, otel gibi detaylı bilgilerin olduğu Covid-19 sağlık karnesi olarak düşünebilirsiniz.
3) Yapılacak Seyahatler İçin Zorunlu Sağlık Sigortası


Covid-19 öncesi belirli ülkelere seyahat sigortası ile yolculuk yapılması zorunluydu ancak Covid-19 sonrası başta havayolları olmak üzere tüm ülkeler zorunlu sağlık sigortası isteyecek.

4) Boarding Pass ve Kağıt Olmayacak


Yeni normal düzenle birlikte artık mobil cihazlar daha fazla kullanılacaktır. Uçak bileti, biniş kartı ( Boarding Pass) ve bagaj etiketleri artık mobil cihazlar sayesinde yapılacaktır. Diğer seçenek ise uçağa biniş, bagaj işlemleri ve check-in sırasında yapılacak yüz tanıma eşleştirmesiyle de yapılabilecektir. Yolcu isterse havalimanına gelmeden, isterse de terminal binasında işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

5) Dış Hatlarda 4, İç Hatlarda 2 Saan Önce Kuralı


Covid-19 sebebiyle yapılan kontroller yüzünden artık havalimanlarında daha uzun vakitler geçirilmektedir. Gerçekleşen her işlemde 2 metrelik sosyal mesefa kuralına dikkat edilmesi, hizmet veren görevlilerle temassız olarak işlem gerçekleştirilmesi zaman kaybına sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı dış hatlarda 4, iç hatlarda ise 2 saat öncesinden havalimanında olmanız gerekmektedir.


6) Ateş Kontrollü, Maske ve Testli Seyahat


Tüm havalimanları girişlerinde yolculara maske ve ateş kontrolü yapılacaktır. Kurallara uymayan veya bir sağlık sorunu yaşayan yolcular terminale alınmayacak ve doğrudan hastaneye yönlendirmeleri sağlanacaktır. Belirli havayolları ise uçağa biniş işlemlerini kontuara gelen yolcularına test yapacaktır.

7) Uğurlama, Karşılama ve Vale Olmayacak


Yeni dönem seyahatlerde havalimanına size eşlik etmeye gelen yakınlarınız artık terminal binasından içeri giremeyecek. Karşılamaya gelenler ise terminal binasının dışında sosyal mesafe kuralına uymak koşulu ile beklemek durumunda kalacaklardır.


8) El İle Yapılan Güvelik Aaraması Tarih Olacak


Terminal girişlerinde yapılan güvenlik kontrollerinde elle yapılan aramalar artık sosyal mesafe kuralı sebebiyle tarihe karışacak. Zorunlu durumlarda ise tüm bedeni arayan (body scanner) cihazlara ek olarak el dedektörü kontrolü bir süre daha devam edecek.

9) Yakın Temas Noktalarına Şeffaf Koruma


Havalimanı girişinden itibaren hizmet veren ve yolcu ile yakın çalışan personellere duruma göre cam veya şeffaf plastik korumalar sağlanacaktır. Polis, özel güvenlik ve diğer çalışanlar maskeyle birlikte yüzlerini de koruyan siperlik ile çalışacaklar.

10) Göz, Yüz Tanıma Sistemi Yaygınlaşacak


Havalimanlarında yapılan pasaport ve kimlik kontrollerinde göz ve yüz tanıma sistemi yaygınlaşacak. Seyahat dökümanlarına gerekli durumlarda dezenfetke edildikten sonra işlem yapılacak.
62
49
7
17

Instagram'da Ucuzucur