GALATA KULESİ’NİN EFSANESİ
İçindekiler:

GALATA KULESİ’NİN EFSANESİBir efsaneye göre büyük bir aşkın engelidir İstanbul Boğazı… Avrupa’dan Anadolu’ya bir iç çekişin efsanesi; Kız Kulesi’nin sevdalısı, insanların uçak bileti almak için birbiri ile yarıştığı, Galata Kulesi… Evet, yanlış duymadınız iki yakanın iki sevdalısıdır Kız Kulesi ve Galata Kulesi…

Bu hikâyenin kahramanlarından biri olan ve tüm İstanbul siluetlerinde itinayla yerini alan şehrin sembolü Galata Kulesi’nin serüveni tahminen 4’üncü yüzyılda başlıyor. Depremler, yangınlar görüp, günümüzde hâlâ tüm heybetiyle ayakta duran; Romalılar, Cenevizliler, Venedikliler ve Osmanlıların farklı amaçlarla kullandığı Galata Kulesi, İstanbul’u keşfe çıkmak isteyenler için cazip bir başlangıç noktası… İstanbul’u seyrediyorum…Tarihi Yarımada’yı, Boğaz’ı, Haliç’i, vapurları, martıları; yani İstanbul’u İstanbul yapan değerleri kulenin seyir terasından büyük bir keyif ile deneyimleyebilirsiniz. Bu güzel manzara için inanın, o uzun kuyruğa girmeye değer. Belki siz de o efsanedeki gibi tepesine birlikte çıktığınız ilk kişiyle evlenirsiniz. Bu da aklınızın bir köşesinde kalsın, tabii amacınız Hezarfen Ahmet Çelebi gibi karşı kıyıya süzülmek değilse…

 Büyük medeniyetlere yüzyıllar boyunca kucak açmış bölgenin, sadece Galata Kulesi’nden ibaret olmayacağını tahmin edersiniz. Hadi gelin, keyifli bir gezintiyle tarih kokan Arnavut kaldırımlı sokaklarında hayaller kurarak Galata’yı birlikte keşfedelim. Siz de bu eşsiz sokaklarda İstanbul’u ve tarihini solumak isterseniz en uygun fiyatlarla istanbul uçak bileti alabileceğiniz ucuzucur.com’u ziyaret edin derim.Tarih kokulu semt, GalataGalata, çok kültürlü yapısı ile bütün dinleri kucaklayan tam bir İstanbul semti… Galata Mevlevihanesi, Saint Pierre ve Paul Kilisesi, Neve Şalom Sinagogu, Surp Pırgiç Kilisesi görülmeye değer… Eğer vaktiniz varsa St. Piyer Hanı’nı ve Ceneviz Binası’nı da kaçırmayın derim.

Nice şaire, yazara, ressama ilham olan Galata sokakları, bugün de sanatçıların eserlerinin sergilendiği büyük sanat galerilerine ev sahipliği yapıyor.  Bir yandan galerileri gezerken bir yandan da kendinize ve sevdiklerinize el yapımı seramik ürünler, tasarım çantalar, takılar, otantik kilimler, Osmanlı kültürüne ait İstanbul hatırası olabilecek eşyalar alabilirsiniz. Turistik bir bölge olduğu için pazarlık etmeyi sakın unutmayın.Pazarlığı sıkı tutanlardansanız, www.ucuzucur.com üzerinden, en uygun fiyatlarla istanbul uçak bileti satın alabilirsiniz.

Lezzet molası…Bu keyifli geziye bir kahve ile mola vermeye ne dersiniz? Günümüzün vazgeçilmezi olan üçüncü dalga butik kahvecilerden gelen mis gibi kokuyu takip edip semtin gizeminde kaybolabilirsiniz.  Dünya mutfaklarından farklı lezzetleri de bulabileceğiniz Galata’da; Gürcü mutfağından Balkanlara, Uzak Doğu’dan İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz mekânlara kadar pek çok alternatif sunan semti, zengin bir kahvaltı masası için de tercih edebilirsiniz şık bir akşam yemeği için de… Bu arada kaliteli müzik ve zengin menüleriyle şarapevleri de sizin için güzel bir seçenek olabilir.

Galata’nın Sokaklarının Büyüsü Uçak Bileti ile GörülürGalata’daki eğimli ve dar sokaklarda vakit geçirdikten sonra hâlâ “enerjim var” diyorsanız, usta fotoğrafçı Henri Cartier Bresson fotoğraflarıyla da bilinen meşhur Kamondo Merdivenleri’nden Uçak Bileti ile Karaköy’e inebilir ya da Tünel’den İstiklal Caddesi’ne çıkıp sokak müzisyenleri eşliğinde Beyoğlu’nda yeni bir maceraya atılabilirsiniz.
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur