GEÇMİŞE GÖNDERİLEN SELAM: HAYDARPAŞA
İçindekiler:

GEÇMİŞE GÖNDERİLEN SELAM: HAYDARPAŞAYüz yılı aşkın süredir ihtişamı ile vedaların ve kavuşmaların adresi haline gelmiş Haydarpaşa Garı… Bir yanda tahta bavul, yarım kalmış bir türkü ve ilk kez denizi görmüş olmanın verdiği heyecan; diğer yanda ise şehrin kalabalığından, koca koca binaların gölgesinde yok olmaktan, yani İstanbul’un büyüklüğünden duyulan korku… Bir döneme damga vuran filmlerde görmeye alıştığımız ve yüreğimizi her defasında bir kez daha burkan duygu dolu bu sahnelerin, yarım kalan hikâyelerin, umutların başladığı yerde, Haydarpaşa Garı’ndayız. Siz de İstanbul’u ve tarihini solumak istiyorsanız Ucuzucur.com’dan ucuz uçak bileti alabilir ve bu eşsiz mimariyi keşfedebilirsiniz. 

Ucuz uçak bileti ile doğuya uzanan raylara yolculukSirkeci’nin aksine Anadolu’yu İstanbul'a, İstanbul'u da Bağdat’a bağlayan Haydarpaşa kimilerine göre ilk, kimilerine göre de son istasyon. Gerçi ilk ya da son olması vedaların ya da kavuşmaların dramatik olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kadıköy İskelesi’nden ayrılan vapurları tüm heybeti ile selamlayan garın bulunduğu semt adını, III. Selim döneminde Selimiye Kışlası’nın yapımında büyük emeği geçen Haydar Paşa’dan almış. Dolayısıyla gar da semtin adı ile anılarak Haydarpaşa Tren Garı olmuş. 

Eşsiz mimariBugün martı sesleri eşliğinde seyrine daldığımızda, o meşhur merdivenlerindeki hikâyeler kadar eşsiz mimarisinden de etkilendiğimiz Haydarpaşa’nın yapımına, I. Dünya Savaşı’nın sinyalleri verilmeye başladığında karar verilmiş. Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno’nun projelendirdiği garın yapımına 1906 yılında, beş yüz İtalyan taş ustası ile başlanmış ve iki yılda inşası tamamlanmış.Barok ve Rönesans etkilerini taşıyıp Neo Klasik mimari anlayışıyla inşa edilen ve İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen Haydarpaşa Garı raylarla birbirine uzanan şehirleri yıllarca Doğu Ekspresi, Kurtalan Ekspres ve Başkent Ekspresleri ile kavuşturdu. Özlemleri bitirmek için gece gündüz seferler düzenleyen gar büyük yangınlar da gördü, patlamalarda… Kısa sürede yaralarını onaran asırlık gar, tüm haşmeti ile gelip geçene gururla göz kırpıyor.

Haydarpaşa’ya vedaYeni umutlar ve hayallerle İstanbul’a gelenleri usanmadan karşılayıp her defasında selamlayarak onlara kucaklayan ve her vedada biraz daha yalnızlaşıp sessizleşen Haydarpaşa Garı, 2013’te son seferini yaptı. Tren düdüğü henüz çalmıyor bugün Haydarpaşa’da belki, ama siz, garda birkaç yıldır düzenlenen kitap, kahve, çikolata festivallerini takip edip o ihtişamı soluyabilirsiniz. Ya da arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle Haydarpaşa Gar Restoranı’nda keyifli bir akşam yemeği yiyerek geçmişe selam gönderebilirsiniz, tıpkı Haydarpaşa Garı gibi…
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur