İSPANYA’NIN MASAL KASABASI RONDA
İçindekiler:

İspanya’nın en eski kasabalarından biri olan Ronda..İspanya’nın Malaga bölgesinde yer Ronda kasabası, 200 metre yüksekliğinde sarp kayalıkların ortasında Tajo Boğazı’nın üstüne kurulmuştur. Kireçtaşından meydana gelen kanyon, kasabayı ikiye böler. Endülüs gezginlerine yolculuklarından mutlu ayrılacakları bir manzara sunan Ronda boğa güreşleri ve haydutlarıyla da oldukça ünlü bir yerdir. Boğa güreşlerinin yapıldığı 200 yıllık Plaza de Toros, bir çok filme ve romana konu olmuştur.Yıllar boyunca sanatçılara ilham kaynağı olan Ronda kasabası çok sayıda  ünlüyü misafir etmiştir. Ernest Hemingway, Çanlar Kimin İçin Çalıyor isimli eserinin sahnelerini Ronda’da yazmıştır. Amerikalı oyuncu, yönetmen, yazar ve yapımcı Orson Welles’in külleri Rondalı boğa güreşçisi arkadaşı Antonio Ordoñez’in malikânesinin bahçesine gömülüdür.

 Ronda’da Görmeniz Gereken 6 Yer


Malaga’dan yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Ronda, derin kanyonları ve huzurlu bir atmosferi ile İspanya’nın en iyi turistik yerlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Kent, deniz seviyesinden 760 metre yükseklikte dağlık bir bölgede bulunmakla birlikte Guadalevin Nehri de dağları bölen şehrin tam arasında akarak müthiş güzel bir görüntüye neden olmaktadır.

En ucuz Malaga uçak bileti için hemen Ucuzucur.com’u ziyaret edin.

1) Plaza de Toros de Ronda


İspanya’nın en eski boğa güreşi arenalarından biri olan Plaza de Toros de Ronda yaklaşık 20 m2’lik bir çapa sahiptir. 68 kemer ve iki katlı tribünleriyle oldukça sağlam bir mimariye sahip olan arenada ek olarak bir müze de var ve giriş ücreti yaklaşık 5 €’dur.

2) Puente Nuevo


120 metre yüksekliğiyle İspanya’nın en büyük köprülerinden biri olan Puente Nuevo köprüsü 1751 yılında inşa edilmiştir ve bir çok farklı amaç için kullanılan bir kubbe altında hem cezaevi hem de müze odası bulunmaktadır.

3) Puente Viejo


Puente Viejo’nun anlamı “eski köprü”’dür ve 120 metre boyundadır. 1616’da inşa edilen köprü sadece yaya trafiğine açık olmakla birlikte Ronda’nın en ihtişamlı yapılarından biridir.

4) Calle la Bola


Kentin ana cadde olan Calle la Bola üzerinde bir çok kafe, dükkan, bar ve restoran bulabilirsiniz. Günün her saatinde hareketin eksik olmadığı bu cadde akşam saatleri daha bir farklı olmaktadır.

5) La Alameda


La Alameda parkı, boğa güreşi arenasının çok yakınında yer alıyor ve gölge yapan ağaçları ile yürümek için ideal ortamıyla şehrin en huzurlu yerlerinden. Yorgunluğunuzu atmak için uğrayabilirsiniz.

6) La Ciudad


Ronda’nın en eski bölgesi olan La Ciudad, Santa Maria Kilisesi ve Mağribi döneminde inşa edilmiş bir camiye sahiptir.

Zamanınız olursa İspanya Endülüs bölgesinin küçük kasabalarından bazılarını da gezip görmenizi gerekir. Úbeda, Baeza ve Osuna, Mağribi Carmona ve Ronda bölgesindeki tepe kasabaları gibi Rönesans kasabalarına, yerel otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur