İSTANBUL’UN KIRMIZISI TRAMVAY
İçindekiler:

İSTANBUL’UN KIRMIZISI TRAMVAYBeyoğlu ya da Pera… Hangisini kullanırsanız kullanın her ikisi de İstanbul’un kalbine çıkıyor.


Taksim Meydanı’ndan başlayan Beyoğlu, Tünel’e kadar İstiklâl Caddesi üzerinde tarihini, mimarisini, şehrin renklerini ve müziğini cüretkârca sergilemekten çekinmiyor. Her dönem İstanbul’un merkezi olan semti, yani nam-ı diğer Cadde-i Kebir’in tarihini ufaktan tanımak için mazide kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Beyoğlu’nun kalbi İstiklâl’i deneyimlemek ve unutulmaz anılarla hayatı zenginleştirmek için Ucuzucur.com’dan ucuz uçak bileti alabilirsiniz.Gecesi gündüze karışmış, her daim kalabalık İstiklâl Caddesi, farklı kültür ve inançlara da kucak açmış. Nasıl ki insanın olduğu yerde değişim varsa, Beyoğlu’nda da bu kural hiç değişmemiş. Bizanslılar döneminde Galata ve Pera’da başlayan ticaret ile gelişen ve mimarisi oluşmaya başlayan semt, Osmanlı döneminde de gelişimine ve dönüşümüne devam etmiş. Nasıl mı? Mesela Müslümanların bölgeye gelmesiyle bir yandan Galata Mevlevihanesi yapılırken, bir yandan da gayrimüslümlerin etkisi ile bölgede kiliseler, eğlence mekânları, oteller, pasajlar ve bugün yüksek duvarları nedeniyle fazla göremesek de birer dantel gibi işlenmiş elçilik binaları inşa edilmiş. İşte tam da o dönemlerde; yani 1400’lerin sonu, 1500’lerin başında Beyoğlu, Beyoğlu olmaya başlamış. Hanlarıyla, iş merkezleriyle, zanaatkârlarıyla ve tabii ki ihtişamıyla tam bir Beyoğlu… 
Beyoğlu’na ulaşımPeki, ticaretin, eğlencenin; yani insanın olduğu yerde ulaşım olmaz mı? Tabii ki onu da düşünmüşler, hem de atlı tramvaylarla… 1871’de ulaşımın miladı sayılan atlı tramvay 45 yıl Beyoğlu’nda hizmet vermiş, ta ki elektrikli tramvaylar üretilene kadar… İETT’ye bağlanan elektrikli tramvay ise semtin kalabalığına dayanamayıp 1961’de son seferini yaparak Beyoğlu’na veda etmiş. Nasıl ki her dönemin kendi modası ve ihtiyaçları varsa Beyoğlu’nun daha fazla kapasiteli bir ulaşım aracına ihtiyacı olmuş ve zarif beyefendilerin, şık hanımefendilerin doldurduğu bir troleybüse kavuşmuş. 

Ucuz uçak bileti ile İstiklâl Caddesi’ne özlemini giderDost sohbetlerinin, eğlencenin ve alışverişin merkezi haline gelen Beyoğlu bir gün o nostaljik, kırmızı tramvaylarını özlemiş ve bugün her geçişinde yüzümüzde tebessüm kalbimizde heyecan yaratan o kırmızı tramvayına kavuşmuş. Tramvay Taksim-Tünel hattında tasarımıyla, kampanyadan çıkan sesleriyle İstiklâl’i adeta kart postala çevirdi. Semtin simgesi haline geldi. Sabah 7’den akşam 10 buçuğa kadar İstiklâl’de yol alabileceğiniz tramvay ile yapacağınız her yolculuk, geçmişe bir övgü olacak. Hayatı dört mevsim yaşamak isteyenleri bekleyen İstiklâl’i Ucuzucur.com adresinden alacağınız ucuz uçak bileti ile keşfedebilirsiniz. Tramvayla maziye…Belki de artık mazide kalan kart postalların yerine uzaktaki sevdiklerinize İstanbul’un kırmızısı, tramvay ile çektirdiğiniz bir anınızı gönderirsiniz. Unutmayın, Beyoğlu da tramvay da sizi bekliyor, yeter ki siz keşfe hazır olun.


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur