İZMİR’İN MERKEZ İLÇE REHBERİ
İçindekiler:

İZMİR’İN MERKEZ İLÇE REHBERİEn uygun fiyatlarla ucuz uçak bileti için Ucuzucur.com adresini ziyaret ettiniz, İzmir’e gidiyorsunuz.  Peki, İzmir‘in merkez ilçelerini ne kadar tanıyorsunuz? Gidip görmek istediğiniz yer, hangi ilçe sınırlarında yer alıyor? Görenleri kendine aşık eden deniz manzarısıyla Ege’nin romantik şehri İzmir; Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Konak, Narlıdere ile 11 merkez ilçeye, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla olmak üzere 19 bağlı ilçe olmak üzere toplam 30 ilçeye sahiptir.

Balçova Balçova ilçesinde tarihi eser bulunmamaktır. Balçova turizmi, Termal Tesisler, Teleferik Tesisleri ve park, baraj, sahil gibi doğal güzelliklerle sağlanmaktadır. Teleferik sizi, İzmir sakinlerinin sıklıkla kullandığı piknik alanına, yaklaşık üç dakika kadar süren mükemmel İzmir manzarası eşliğinde ulaştırır. Farklı bir piknik deneyimi sunar. Ayrıca Balçova’da yer alan şifa kaynağı olarak da bilinen Agamemnon kaplıcaları her yıl binlerce turistin bölgeye ziyaretini sağlar.

Bayraklıİzmir’in 11 merkez ilçesinden biri olan Bayraklı, söylenenlere göre ismini gönüllü asker arayan, Türk Korsanlarından almıştır. Bayraklı’ da bulunan Smyrna antik kenti ve Tepekule Höyüğü turizm yönünden çok dikkat çekici olmamakla beraber, tarihi kimliği ortaya çıkaran önemli bir açık hava müzesidir. Bölgede yapılan bilimsel çalışmalar Alyattes zamanından önemli bilgiler ve buluntular elde edilmesini sağlamıştır. Bayraklı ilçesinin üst kesimlerinde ise M. Ö 7.yüzyıla uzanan Tantolos’un mezarı olarak bilinen bir yapı bulunmaktadır. 

BornovaEge Üniversitesi kampüsünden dolayı eğitim dönemini renkli, yazları ise sakin geçiren bir ilçedir.  İzmir’de turizm açısından önemli bir değere sahip olmasa bile Bornova uygarlıklardan kalan birçok esere sahiptir. Yıkık Minare Camisi, Alişir Nezir Beşir Gazi Hazretleri Türbesi, Büyük Ev, Petorson Köşkü, Santa Maria Katolik Kilisesi, Paggy Köşkü, Perili Köşk, Giraud Evleri gibi pek çok tarihi yapıya sahiptir.

BucaEski bir Rum köyü olarak bilinen Buca, İzmir’in tepe ve bitki örtüsü bakımından oldukça zengin bir ilçesidir. Toplu taşıma araçlarından dışarı baktığınızda gözüken merkez kısmının dışında, ara sokaklarda eski evlerle köy havasına sahip adeta ayrı bir Buca bulunmaktadır. İzmir Buca, Bolu Abant’ taki Yedigöllerden esinlenilen Buca Yedigölleri, İzmir’in en gözde dinlenme ve eğlence yeri olan Buca Göleti, Mevlâna Heykeli, İlk adı Aliotti olan Hasanağa Parkı gibi halka gezilecek ve görülecek birçok yer sağlamaktadır. 

Çiğliİlçe, denize yakınlığı ve yeşil alanlara çok fazla çiğ düşmesinden dolayı Çiğli adını almıştır. İzmir’de, hayvanların kendilerini doğal alanlarında hissetmeleri için özel olarak düzenlenmiş Doğal Yaşam Parkı (Sasalı), nesli tükenen Asya fillerinden, yer sincabına kadar pek çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. İlçede, Kuş Cenneti olarak bilinen, flamingo, leylek, Gri Balıkçıl, Gümüş Mart’ı gibi 289 farklı kuş türünü barındıran tatlı ve tuzlu su alanına sahip havza yer alır. Ayrıca ne zaman kurulduğu bilinmeyen Leukai Antik Yerleşimi de Çiğli çıkışında yer almaktadır.

Gaziemirİzmir’in sanayi ve ticaret merkezi haline gelen Gaziemir, 1987’de Adnan Menderes Havalimanının kurulmasıyla ayrı bir yoğunluk kazanmıştır. İzmir’in önemli türbelerinden biri olan Gaziemir Seydi Baba Türbesi, Anı evi olarak yeniden restore edilen, Gaziemir Eski Tren İstasyonu 20 binden fazla ziyaretçi akınına uğramıştır. 19.yüzyılın sonlarında yapılan istasyonun restore edilmiş hali, içeride Eski Seydiköy evi canlandırılarak kadın, erkek ve çocuk maketleriyle sergilenmektedir. 

Güzelbahçeİzmir’in yarımada denilen bölgesinde, Ege denizini kucaklayan Güzelbahçe, balık restoranları ve eşsiz manzara eşliğinde ki kahvaltıları ile bilinmektedir. İlçe’de düzenlenen ralli yarışları ve paraşütle atlama etkinlikleri turizmin canlanmasını sağlamıştır. İnkaya Mağarası, Güzelbahçe Anıt Ağacı, Yemişçi Çifliği gibi gezilecek yerlere sahiptir. İnkiya Mağarasında, içeride bulunan çanak ve çömlek mağaranın tarihi dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanıldığının anlaşılmasını sağlamıştır. Ayrıca Güzelbahçe’de bir diğer gezilecek yer olan Anıt Ağaç, 118 yaşında ve koruma altına alınan bir ağaçtır. 

KarabağlarBazı mahallelerin, 200 yıl kadar önce kara üzüm bağlarıyla kaplı olmasından dolayı ilçe Karabağlar adını almıştır. İzmir’in Buca’dan sonra en çok nüfus alan ilçesidir. 1956 yılında Londra’da vefat eden Reşat Nuri Güntekin, Dudaktan Kalbe romanını buradaki bir evde yazmıştır. Üzümleriyle ünlü Kavacık köyü ve mobilya mağazalarıyla Türkiye genelinde ün salmış Yeşillik Caddesi, İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunmaktadır.

Karşıyakaİzmirlilerin sahilinde oturup yakomozu seyrettikleri eşsiz bir manzaraya sahip ilçedir. İzmir Karşıyaka’da, Uşşakizade Latife Hanım Köşkü, Durmuş Yaşar Köşkü, Van Der Zee Köşkü, Penetti Köşkü, Löhner (Epikmen Köşkü) gibi köşkler, Zübeyde Hanım Kabri ve parkı bulunmaktadır. Karşıyaka ayırıca piknik ve kamp alanı olarakta kullanılan yeşil ormanlar arasında şirin bir göl, Karagöl ve Yamanlar Dağı gibi doğa harikalarına da sahiptir. İlçede Bombacı Ali Çavuş Heykeline de rastlayabilirsiniz. Uçak Bileti alarak hemen Karşıyaka’ya gitmenin yollarına bakabilirsin.

 Konakİzmir’in Konak ilçesinde İzmir Etnoğrafya Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Atatürk Müzesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, TCDD Müze ve Sanat Galerisi olmak üzere 7 müze ve Agora Ören Yeri, Kadigekale Ören Yeri şeklinde 2 ören yeri bulunmaktadır. Konak Meydanı ise yönetim merkezi olması ve ulaşım kolaylığı ile İzmir’in kalbidir. Konak ayrıca Saat Kulesi, Hükümet Konağı, Hasan Tahsin Anıtı, Kemeraltı, Meserret Oteli, Kültür Park, Kordonboyu, Dönertaş Sebili, Tarihi Asansör gibi birçok turistik bina ve mekanlara da sahiptir.Narlıdere‘nin Güzellikleri Uçak Bileti ile GörülürNarlıdere ilçesinde, ekonomiye katkı sağlaması için oluşturulan narenciye bahçeleri ilçenin simgesi haline gelmiştir. Yukarıköy Projesi ile Yukarıköy mahallesinde evler bölgenin tarihine uygun restore edilerek metropol de köy havası yaşatması planlanmıştır. Beton yığınlarının arasında, nefes almakta zorlanan insanlar için stresin azaltılacağı alternatif bir yer olarak düşünülmüştür. Ayrıca 1874 yılında yapılan bugün Kültür evi olarak da bilinen Cemevi Narlıdere’nin tarihine katkı sağlamıştır. Uçak Bileti alma kararı verdiysen en uygun şekilde uçak bileti almak için Ucuzucur.com‘u ziyaret etmeni bekliyoruz.


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur