LA SAGRADA FAMİLİA’NIN ŞAŞIRTICI DETAYLARI
İçindekiler:

LA SAGRADA FAMİLİA’NIN ŞAŞIRTICI DETAYLARI


“Bitmeyen Kilise” olarak ün salan La Sagrada Familia, Barselona’nın en gözde noktalarından biridir. Modern mimarinin öncülerinden Katalan mimar Antoni Gaudi’nin, neo-gotik ve art nouveau tarzıyla yapımına başladığı sıra dışı olan bu yapıya hayatını adayan ancak ölümüyle yarım kalan yapının şaşırtıcı detayları bulunmaktadır.Yapımına 1883’te başlanılan La Sagrada Familia, Gaudi’nin ölüm tarihi olan 1926’ya dek, ancak bir kulesini ve apsis duvarlarından oluşan girişini bitirebilmiştir. Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının tüm mimari tecrübesini aktarmak istediği kilisenin pek çok sembol içerdiği bilinmektedir.Özel olarak 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde düzenlenen katedral, Gaudi’ye özgü yuvarlak hatlara sahip olmakla birlikte La Sagrada Familia’da hiçbir duvar dik, hiçbir kolon düz değildir.

İnşasında halen günde 600 kişinin çalıştığı kilisenin, 2026-2028 yılları arasındaki bir tarihte bitirileceği öngörülüyor. Zira yapının tüm giderleri halen yapılan bağışlarla karşılanıyor.

İnsanlık mirası


İnşasının 100 senedir yapılan çalışmalar sonucunda bitirilemediği La Sagrada Familia, 7 Kasım 2010’da Papa XVI. Benedict tarafından kutsanarak bir bölümü ibadete açılmıştır. Bununla birlikte kilise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır.“Geleceğin mimarları doğayı taklit edecekler”, GaudiLa Sagrada Familia’nın, iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış olup yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyandırması amaçlanmıştır. Günümüzde ise pek çok mimar Gaudi’den ilham almaya devam ediyor.

İlahi bağlantılar ve semboller


Gaudi, son zamanlarında bir tanesini bitirebildiği büyük kulelerin, Barselona’ya gelecek ziyaretçiler için mükemmel bir karşılama olacağını düşünmüş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağladığını duyurmuştur.La Sagrada Familia, doğuda İsa’nın doğumuna adanan Nativity (Doğuş); batıda İsa’nın çarmıha gerilişini simgeleyen Passion (Tutku) ve güneyde tamamlanmamış Glory yani İhtişam isimli üç cepheden oluşmakla birlikte. Tanrıya giden yolu temsil eden Glory cephesinin inşası da günümüzde hala devam etmektedir.

Alçak gönüllü deha 


Büyük usta Gaudi’nin tevazusu ile, yükseklikleri 125 ila 170 metre arasında değişen La Sagrada Familia’nın dört kulesinin uzunluğu, Barselona’nın 172 metrelik en yüksek noktasını geçmemektedir.

İspanya’daki iç savaşın ardından faşizmle ezilen Katalanlar için mimar Gaudi, milli bir övünç kaynağı olarak Katalan kimliğinin simgesi. Hayatı boyunca dindarlığı ile tanınan ve koyu bir Katolik olan Gaudi’nin naaşı ise kilisenin mahzen mezar bölümünde bulunmakla birlikte Gaudi şehirde yaptığı yapılardan elde ettiği tüm geliri bu yapıya yatırmıştır.En uygun Barselona uçak biletine Ucuzucur.com’dan sahip olabilirsiniz.

 

 

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur