MADRİD’DE YAPILACAK ŞEYLER
İçindekiler:

MADRİD’DE YAPILACAK ŞEYLER


İspanya’nn başkenti olan Madrid aynı zamanda ülkenin de en kalabalık şehridir. Sahip olduğu meydanları, müzeleri ve tarihi yapısı ile Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olan Madrid, İspanya’nın ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli merkezlerinden biridir. Gezip görülmesi gereken çok sayıda yere sahip olan şehir Thyssen-Bornemisza gibi Avrupa’nın en önemli müzelerine ev sahipliği yapmasıyla da ayrı bir öneme sahiptir.Modanın, boğa güreşlerinin, Flamenko’nun, festivallerin ve futbolun nabzının attığı bu şehirde, İspanyol mutfağı da oldukça ilgi görmektedir. Tapas barları, gurme restoranları ve gece kulüpleri ile adından sıkça söz ettiren Madrit dünyasına herkes davetlidir.Madrid en ucuz uçak bileti için Ucuzucur.com’u ziyaret edin.

Madrid Yapılacak Şeyler


Avrupa’nın gözde noktalarından biri olan Madrid, yapılacaklar konusunda oldukça zengindir. Madrid sokaklarında adım adım gezilip, her sokağın farklı atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz. Meydanlarında kalabalığın arasından sıyrılabilir, Gran Via yolunda boylu boyunca yürüyebilirsiniz. İşte biz de sizler için bu aktivitelerin çoğunu listeledik. Gelin bir göz atalım.

1) Santiago Bernabéu Stadyumu’nu görün


Avrupa futbolunda oldukça ilgi çeken takımlardan biri olan Real Madrid’in stadı olan Santiago Bernabéu, 85 bin seyirci kapasitesiyle dünyanın en büyük stadyumlarından biridi. Futbol fanı olmasanız da sadece atmoferi için ziyaret edebileceğiniz stadyumda Real Madrid Müzesi bulunmaktadır. Müzenin içinde Real Madrid takımının tarihi boyunca kazandığı kupaları ve ödüller yer almakla birlikte eğer şanslıysanız ve çok istiyorsanız maçın olduğu bir güne ziyaretinizi denk getirebilirsiniz ve o futbol ruhunu hissedebilirsiniz.

2) El Rastro Pazarı’nı ziyaret edin


Madrid’in en büyük bit pazarlarıdan biri olan El Rastro Pazarı’nda ikinci el eşyalar satılmaktadır. Pazar yeri, birçok tapas barın ve kafenin bulunduğu bu bölgede özellikle öğrencilerin ve gençlerin uğrak mekânılarından biridir.  Sadece pazarı değli bölgeyi de keşfe çıkabilirsiniz.

3) Flamenko gösterisi izleyin


Flamenko’nun ana vatanı olan Madrid’e gidildiğinde herhangi bir yerde Flamenko gösteri izlenmeden dönülmez. Meydanlarda bulunan en yakın yerlerden satına alabileceğiniz içkileriniz eşliğide izleyebileceiniz çok sayoda Flamenko gösteri yapılmaktadır. Gece gündüz yakalayabileceğiniz bu gösterlerin tadını doyasıya çıkarın.

4) Hard Rock Kafe’de zaman geçirin


Tüm dünya çapında oldukça popüler olan Hard Rock Kafe’ye sahip olan Madrid’te zamanınızın bir kısmını burada geçirebilirsiniz. Kristof Kolomb Heykeli’nin olduğu, Plaza de Colón Meydanı’nda bulunan Madrid Hard Rock Cafe, lisanslı ürünlerinin satıldığı mağazası ve leziz yemekleriyle sizi ağırlamaktadır. Yemeğinizin ardından kulüp kısmında zaman geçirebilir ve elektro, house müzik dinleyebilrisiniz.

5) Prado Müzesi’ni gezin


Sadece İspanya’nın değil dünya çapında da ilgi gören sanat müzelerinden biri olan Prado Müzesi, sahi olduğu eserleri ile 19.yüzyılın başında inşa edildikten sonra oldukça önemli bir değere sahiptir. Başlangıçta krallık koleksiyonlarından oluşan müzede çizim, baskı, madeni paralar da sergilenen eserler arasındadır. Avrupalı ressamların tablolarıyla bilinen müze koleksiyonunda Diego Velázquez’den Goya’ya, Botticelli’den Van der Weyden’e kadar çok sayıda eser bulunmaktadır.

6) La Gran Via yolunu yürüyün


Her şehrin kendine has caddesi bulunurken Madrid’in popüler caddesini es geçmek olmaz. La Gran Via, şehrin alışveriş, eğlence ve gece hayatı gibi çok sayıda ihtiyacını karşılamaktadır. New York Broadway’I anımsatan bu caddede önemli operalara da ev sahipliği yapmaktadır. Yolun iki tarafında gözlerinize hitap eden mimari yapılar ise Art Deco, Art Nouveau ve Romanesk stillerin en güzel örneklerindendir.

7) Teatro Real ‘de sunum izleyin


İspanya’nın en önemli kültür noktalarından biri olarak kabul edilen Kraliyet Tiyatrosu, Museo Nacional del Prado ve Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía ile birlikte ülkenin en önemli üç kültür kuruluşunu oluşturmaktadır.  50 ila 90 dakika süren ve çeşitli dillerde verilen günlük rehberli turlarla da gezebileceğiniz tarzda bir sunum izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bizet’nin Carmen’i, Puccini’nin La bohème’i, Donizetti’nin Lucia di Lammermoor’u veya Verdi’nin Aida’sını izleyebileceğiniz bu yerde sizleri muhteşem bir deneyim bekliyor.

8) El Palacio Real de Madrid’in keyfini çıkarın


İspanya Kralı’nın resmi evi olan El Palacio Real de Madrid, 18.yüzyılda devlet törenleri ve resmi ziyafetler için kullanılmıştır.. Altın ve gümüş işlemeli görkemli sarayın içi ve dışı oldukça görkemli olmakla birlikte aarayın dekoru kadar Kraliyet Koleksiyonu’nda yer alan Caravaggio, Velázquez ve Goya’nın tabloları, antika mobilyalar ve heykeller de ziyaretçiler tarafından oldukça büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır.

9) Estanque del Retiro’da gezintiye çıkın


Madrid’in en fazla yeşil alanına sahip olan ve 130 hektarlık bir alana yayılan Retiro Park’ta sokak müzisyenleri ve jonglörlerin yanı sıra, ressam ve falcıların bulunduğu rengarenk alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Parkta en çok yapılan etkinlikleri şu şekilde sıralayabiliriz; bir sandal Estanque del Retiro’da gezintiye çıkmak, göl kıyısında Kral XII. Alfonso ile Bosque de los Ausentes Anıtlarını görmek, gölün bir ucundaki Kristal Saray’ı gezmek. Park sınırları içerisinde bulunan ve Museo del Ejército ve Casón del Buen Retiro müzelerini eğer dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur