MALAGA’DA GÖRMENİZ GEREKEN 5 YER
İçindekiler:

MALAGA’DA GÖRMENİZ GEREKEN 5 YER


Malaga, İspanya’nın İber Yarımadası’nın doğusunda bulunmakla birlikte Endülüs Özerk Topluluğu’da yer alan bir liman kentidir. Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğum yeri olan Malaga, Endülüs etkisiyle kültürel, iklimi ve coğrafi konumu sayesinde doğal çeşitliliğe sahiptirYılın çoğunda güneşin tepede olduğu Malaga, görülmesi gereken yerler konusunda oldukça zengin ve etkileyici bir coğrafyada yer almaktadır. Duru plajları ve 2000 yıllık kültürel zenginliği ile görenleri kendine hayran bırakan bu şehir, yürüyerek keşfedebileceğiniz ufak ve şirin bir yerdir.

1) Castillo de Gibralfaro


Malaga Dağları’nın bir parçası olan bir tepe üzerine Cordoba Halifesi 3. Abd-al-Rahman tarafından 929 yılında inşa ettirilen Castillo de Gibralfaro (Gibralfaro Kalesi) adını yerine yapıldığı Fenike deniz fenerinden alan askeri yapı, günümüzdeki haline Granada Sultanı 1. Yusuf’un istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarının sonucunda gelmiştir.

2) Alcazaba de Malaga


11. yüzyıllarda Hammudi Hanedanı tarafından inşa ettirilen Alcazaba de Malaga (Alkazaba Kalesi) adını kale kelimesinin Arapça karşılığından alan bu yapının girişinde, taşlarının bir kısmı inşa sürecinde kullanılan Roma tiyatrosunun kalıntısı yer almaktadır. Şimdilerde arkeoloji müzesine ev sahipliği yapan kale, yüksek bir yerde bulunması nedeniyle kentin ve aynı zamanda Akdeniz’in nefes kesen manzarasını gözler önüne sermektedir.

3)Malaga Cathedral


Farklı stili ile karşımıza çıkan Malaga Cathedral (Malaga Katedrali)’nin dış kısmı Barok, iç kısmı ise Rönesans stilliyle dizayn edilmiştir. Diego de Siloe’nin çizimleri esas alınarak, Alkazaba ve Gibralfaro kalelerinin yıkılan bölümlerinin üzerine inşa edilen esirin yapım 1528 yılında başlayıp, 1782’de biten katedral ikinci kulesi bitirilmediği için yerel halk tarafından La Manquita (Tek Kollu Kadın) olarak isimlendirilmektedir. Katedralin içerisinde 16. ve 19. yüzyıllar arasında yapılmış dini resimlerin, heykellerin ve el yazmalarının sergilendiği bir müze de hizmet vermekte ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

4) Teatro Romano


M.Ö. 1. yüzyılda yapılan Teatro Romano (Roman Theatre), Alkazaba Kalesi’nin hemen girişinde bulunmaktadır. Kentin bu eski tarihi yapısı olan tiyatro, kentin Roma egemenliğinde olduğu dönemden kalan tek yapı konumunda. Parçaları kale yapımında kullanıldığı için yapısal özelliğinin bir kısmını kaybeden tiyatronun 2010 yılında açılan ziyaretçi merkezinden tarihi bilgiler öğrenebilir, çevreden çıkarılan el aletlerini ve seramik eşyaları inceleyebilirsiniz.

5) Fundacion Picasso


Fundacion Picasso (Picasso Doğum Yeri Müzesi), Pablo Ruiz Picasso Vakfı’nın genel merkezine de ev sahipliği yapmakla birlikte Merced Meydanı’nda konumlanmaktadır. Dünyaca ünlü ressamın, doğduğu yıl olan 1881’den 1884’e kadar yaşadığı bina içerisinde hizmet veren müzede Picasso’nun yanı sıra Miró, Chagall ve Max Ernst gibi önemli isimlerin eserlerinin yer aldığı kitaplar sergilenmektedir. Aynı zamanda müzede ana serginin dışında yıl içerisinde çok sayıda kültürel aktivite düzenlenmektedir.Farklı yapıları ile ilgi çeken bu şehri merak ediyor ve seyahat anılarınıza bir yenisini daha eklemek istiyorsanız Malaga uçak bileti kampanyalarına Ucuzucur.com üzerinden göz atabilirsiniz.

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur