YANI BAŞIMIZDAKİ SIĞINAK: AĞVA
İçindekiler:

YANI BAŞIMIZDAKİ SIĞINAK: AĞVAİstanbul’dan fazla uzaklaşmayayım, ama bir iki gün de deniz kenarında sessiz sakin kafa dinleyeyim diyorsanız, hadi hazırlanın ucuz uçak bileti ile Ağva’ya gidiyoruz. 


İş stresi, şehrin yorgunluğu derken bazen doğa ile iç içe olup sevdiklerinizle zaman geçirme ihtiyacı hissedersiniz ya, işte tam da o vakit ucuz uçak bileti alma ya da direksiyonu İstanbul’un Karadeniz kıyısına çevirme vaktidir, merak etmeyin fazla uzağa gitmiyoruz. Hemen yanı başımızda, yeşilin ortasında şirin mi şirin bir beldeye, Ağva’ya gidiyoruz. İstanbul’un merkezine yaklaşık 100 km mesafede olan Ağva’da ufak bir hafta sonu kaçamağı için çok değil, sevdiğinizle birlikte küçük bir çantaya bir iki parça eşya alıp yola koyulmanız yeterli. 
Yanı başınızdaki doğa ile iç içeİsmi, Latince iki nehir arasında kurulmuş köy anlamına gelen Ağva’nın tarihi oldukça eski, hatta öyle eski ki Hititlere kadar dayanıyor.Doğası ile büyüleyen, yeşilin ortasındaki sahil kasabası Ağva, her mevsim ayrı güzelliklerle bezeniyor. Karda da deniz sezonunda da gidebileceğiniz beldede butik ya da bungalov tarzdaki otellerde konaklayabilirsiniz. Bunun için 100-1000 lirayı gözden çıkartmalısınız.

 Ucuz uçak bileti ile her mevsim Ağva için ayrı nedenAğaçların çiçeklenmesi ile ışıl ışıl parlayan kasabada plajların yanı sıra Karadeniz’in hırçın dalgalarının aşındırdığı koylara da gidebilirsiniz. Deniz yoluyla ulaşabileceğiniz ve mavisine hayran kalacağınız Kilimli Koyu’nu görmenizi mutlaka tavsiye ederim. Deniz sezonu açılmış ise yanınıza mayonuzu almayı sakın unutmayın, sonra çok üzülürsünüz şimdiden söyleyeyim.

 Trekking de var dağcılık daÖzellikle doğa sporları ile uğraşanların uğrak yeri haline gelen Hacılı Köyü’nde, Romalı askerlerin esir kaldığı Gürlek Mağarası da görülmeye değer yerler arasında. Hatta dağcılıkla ilgileniyorsanız bu mağara tam size göre; çünkü Gürlek’e iple tırmanılarak çıkıyor. Trekking yapmayı sever bir doğa tutkunu iseniz burada kendiniz için keyifli bir rota oluşturabilirsiniz. Kurudere Şelalesi ve Saklı Göl de gidilecek yerler listenizde kesinlikle olmalı. 

 Manzaraya karşı köy usulü kahvaltıAğva’da güne dört dörtlük bir köy kahvaltısı ile başlayabilirsiniz. Taze yumurta, ev yapımı reçeller, çeşit çeşit peynirler ve el açması gözleme, bir de Göksu Deresi’nin yeşil ile bir olmuş manzarası… Daha ne olsun? Akşam yemeği için ise Yeşilçay Deresi üzerinde meyhanelerde rakı balık yapabileceğiniz gibi şarap menüsünü tercih edebileceğiniz pek çok mekân sizleri bekliyor. Ben tam bir kırmızı et düşkünüyüm, diyorsanız üzülmeyin, sizin için de kasabada güzel bir “steak house” var. Dönüşte ne alınırDoğal güzellikleri, temiz havası ve uygun fiyatları ile hemen yanı başımızda, şehirden kaçışlarımızın en güzel sığınağı Ağva’dan dönerken tarihi fırından sıcak ekmek ile köy kadınlarının yaptığı çiğbörek ve mantıdan fazlaca stoklamanızı öneririm, tabii kilo probleminiz yoksa. Ayrıca üzeri çapalı buzdolabı magnetlerden almayı da unutmayın. Unutursanız da üzülmeyin, Ağva’ya tekrar gitmek için bir nedeniniz olur. Siz de bu ufak kaçamak için Ucuzucur.com’da ucuz uçak bileti alabilirsiniz. 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur