TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 5 TARİHİ YERİ
İçindekiler:

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 5 TARİHİ YERİ


Anadolu toprakları, binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Asya, Orta Doğu ve Avrupa arasında önemli bir geçiş noktasında bulunan Anadolu, insanlığın geçmişine ışık tutan tarihi ve kültürel merkezleriyle tüm dünyanın ilgisini çeken noktalarından birisi...Türkiye‘nin batısından doğusuna dört bir yanında onlarca antik kent, ören yeri, müze ve kültürel merkez bulunuyor. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan bu noktalardan en popülerlerini sizler için bir araya getirdik. Gelin hep beraber bu noktalara birlike göz atalım...1) Efes Antik Kenti, İzmir


İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, İzmir’in yıl boyunca en çok ziyaretçi ağırlayan antik kentidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kent Roma Devleti’nin Asya eyaletinin bir dönem başkentliğini yapmıştır.

Efes Antik Kenti’nin yer aldığı bölge birbirinden güzel turistik merkezlere de ev sahipliği yapmaktadır. Antik dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Hristiyanların hac merkezi Meryem Ana Evi, eski Rum köyü Şirince, St. John Bazilikası, İsa Bey Camii, Ashab-ı Keyf Mağarası, Pamucak Sahili ve Kuşadası gibi yerler Efes ile birlikte gezip görebileceğiniz, rotanızda mutlaka yer alması gereken noktalardan sadece birkaçıdır..

Hemen Ucuzucur.com’dan İzmir uçak biletini satın alabilirsiniz.

2) Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep


Hizmete girdiği zamanda itibaren Gaziantep’in turizmine büyük katkısı bulunan Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en önemli mozaik müzelerinden biridir. Fırat Nehri kıyısındaki Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin sergilendiği müzede en ünlü parça ise Çingene Kızı Mozaiği.

3)Tarihi Yarımada, İstanbul


İstanbul’un Fatih ilçesinde, Haliç ve Marmara Denizi ile çevrili olan Tarihi Yarımada, Sarayburnu’ndan başlayıp Beyazıt ve Topkapı’ya kadar uzanmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan bölgede Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli tarihi ve turistik yapıları ile müzeleri yer alıyor.

Tarihi Yarımada’da ziyaret edilebilecek yerler arasında Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Türk-İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Hipodrom, Dikilitaş, III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Gülhane Parkı bulunmaktadır.

4)Ani Harabeleri, Kars


Kars’ın en önemli tarihi yerleşim yerlerinden Ani Harabeleri, yakın geçmişte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek son zamanlarda dünyanın ilgisini çeken bir yere dönüşmüştür.

Bölgede yaşayan Ermeniler, Gürcüler, Ruslar, Selçuklular, Osmanlılar gibi millet ve devletlerin mimari ve kültürel izlerinin görüldüğü Ani Antik Kenti, tarih boyunca üzerinde kesintisiz insan yaşamının devam ettiği çok kültürlü bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır..

5) Kapadokya, Nevşehir


Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olarak tarihe geçen Kapadokya, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’ndan fışkıran lavların rüzgar etkisiyle yeryüzünde oluşturduğu muhteşem doğa şekilleri, kaya kiliseleri, vadileri ve sıcak hava balonu turlarıyla turistik bir merkezdir.

Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren ilk yerlerden olan Kapadokya’da birçok kaya otel, bulunmaktadır. Tatilinizin keyfini bu muhteşem doğada doyasıya çıkarabilirsiniz..

 

Hemen Ucuzucur.com’dan Kars uçak biletini satın alabilirsiniz.

 
0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur