İZMİR’İN SİMGESİ TARİHİ ASANSÖR
İçindekiler:

İZMİR’İN SİMGESİ TARİHİ ASANSÖR100 yılı aşmış bir süredir hizmet veren asansör, iki cadde arasındaki ulaşımı kolaylaştıran Türkiye’de bu amaçla yapılan tek tarihi asansördür. Dünyada ise sayılı örneklere sahiptir. Mutlaka görmeniz gereken, inanılmaz manzaraya sahip tarihi yapıyı en uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ile Ucuzucur.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.İzmir Konak ilçesinde yer alan Karataş, 1907 yıllarında özellikle zengin Yahudi ailelerin yaşadığı bir semtti. Sahil şeridinde yer alan Halil Rıfat Paşa Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi arasında, 58 metrelik bir yükseklik farkı bulunmaktadır. Bu iki yerleşim yeri arasında ulaşım sadece 155 basamaklı merdiven ile sağlanıyordu. Merdiven Müslüman aileler için “Karataş Merdiveni”, Yahudi aileler için ise “Devidas’ların Merdiveni” adlarıyla anılmaktaydı.

Tarihi Asansör ’ün HikayesiYıllardır orada yaşayan insanların anlattığı hikâyeye göre; Devidas Ailesi’nin bir ferdi merdivenlerde düşüp bacağını kırdı. Daha sonra durumu öğrenen, sahil kesiminde oturan Devidas ailesinin yakın dostu olan Nesim Levi Bayraklıoğlu bölgedeki ulaşımı kolaylaştırmak için tarihi asansörü yaptırdı. Mithatpaşa ve Halil Rıfat Paşa bölgelerinde ulaşımı kolay hale getiren asansör hem yapısı hem de rahatlığı ile meşhur hale geldi. Sizde en uygun fırsatlarla ucuz uçak bileti alıp İzmir’e bu meşhur asansörü görmeye gidebilirsiniz.Özel olarak Marsilya’dan getirilen taşlar ile taş üzerine tuğla örülerek yapılan asansör balkona kadar küçülerek giden tuğla döşemeleriyle en sağlam malzemeler kullanılarak yapıldı. Varış noktası ahşap bir balkon ve korkuluklar olan asansör, dönemin motifleriyle süslü hale getirildi. Dönemin en güzel motif örnekleriyle süslenen, şahane manzaralı asansörünü görmek bile İzmir’e uçak bileti almak için yeterli bir bahane olacaktır.

Asansörün inşaatı bittikten sonra giriş kapısına hem Fransızca hem de İbranice “1907 yılında Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından yaptırılmıştır” yazan bir kitabe yerleştirildi. Çift kabin olarak yapılan asansör de solda ki kabin su buharı ile sağdaki kabin ise elektrik enerjisi ile çalışacak şekilde yapıldı. Mithatpaşa sokağı tarafında ki girişin yanına hidrolik kazan dairesi, Halil Rıfat Paşa tarafında ki çıkışın yanına ise makine dairesi koyuldu.Tarihi Asansör’e 2 yıl Süren Restorasyon1942 yılında, Tarihi Asansör ‘ün mülkiyeti Nesim Levi Bayraklıoğlu’ndan, Şerif Remzi Reyent’e devredildi ve asansör Karataş Musevi Hastanesi’ne bağışlandı. Şerif Remzi Reyent’in vefatından sonra mülkiyet hakları yeğeni, Ayla Ökmen’e kaldı. O dönem asansör bazı olaylarından dolayı bir süre hizmet veremedi. Ayla Ökmen yapıyı 1983 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devretti. 2 yıl süren restorasyonla her iki kabini de elektrikle çalışır hale getirilen asansör, 1992 yılında sadece asansör hizmeti vermek yerine şehrin turizmine kazandırıldı.

Asansör Sokağı adıyla bilinen Tarihi Asansör ‘ün bulunduğu sokakta bir zamanlar İzmir’in ünlü sanatçısı Dario Moreno’nun yaşadığı ev bulunduğu için sokağa, Dario Moreno adı verildi. Ayrıca uçak biletinizi alıp İzmir’e gittiğinizde, Dario Moreno sokağında karşılıklı olarak inşa edilmiş eski Rum evlerini de görebilecek ve Tarihi Asansör’e bindiğinizde Dario Moreno’nun şarkılarını dinleyerek nostaljik bir havaya bürüneceksiniz.Tarihi Asansör’ü Görmek İçin İzmir’e Uçak BiletiKafe, bar ve restoran olarak da hizmet vermeye başlayan yapının üzerinde, şahane İzmir manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz. Sabah 8 ile gece 12 arasında hizmet veren yapıyı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. 1907 yılından beri göz alıcı görünümüyle dikkat çeken Tarihi Asansör, İzmir’e gidip mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Tarihi Asansör’ü görmek için İzmir’e gitmek istersen, en uygun fiyatlarla ucuz uçak bileti almak için hemen Ucuzucur.com’u ziyaret et.


1
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur