UÇAKLARDA EL BAGAJLARINDA YASAKLI 10 MADDE
İçindekiler:

UÇAKLARDA EL BAGAJLARINDA YASAKLI 10 MADDEUcuzucur.com adresi üzerinden ucuz uçak bileti aldınız, uçmaya hazırsınız. Peki, uçaktaki yasaklı maddelerin neler olduğunu biliyor musunuz? El bagajınızda bulunmaması gereken 10 maddeyi sizler için farklı hava alanlarındaki bilgilerden derledik.Uçaklarda sıvı madde taşınması konusundaki katı kuralları mutlaka duymuşsunuzdur. Ama el bagajınızda taşınması yasak olan bazı eşyalar sizi oldukça şaşırtabilir.1- İlaçlar ve ŞuruplarUçaklarda 100 ml’den fazla sıvı taşınmama yasağını elbette duymuşsunuzdur. Fakat havaalanı yetkililerini önceden bilgilendirip, izin istemediğiniz sürece devasa büyüklükteki şurup kutunuz içinde bu kural geçerlidir.

2- Birden Fazla ÇakmakGözünüze çarpacak “Kendinize ya da diğer yolculara zarar verebilecek maddeyi bulunduramazsınız” kuralını düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza çakmak gelmeyecektir. Ama el bagajında sadece bir adet çakmak taşıma hakkına sahipsiniz.

 3- Sivri Uçlu ŞemsiyeYaz ayları yerine sonbahar ya da kış mevsimlerinde tatil yapmayı sevenlerdenseniz dikkat! Bu kural tam da sizi ilgilendiriyor. Kurallara göre yanınıza alacağınız şemsiyeye dikkat etmeniz gerekiyor. Baston şemsiyeler ve sivri uçlu şemsiyeler, çoğu havayolunun kabinde taşıması yasak eşyalar listesinde yer almaktadır.

4- Sıvı Gıda ÜrünleriSivri uçlu şemsiye ve çakmağa göre çok daha zararsız ve masum olan sıvı gıda ürünleri genel olarak yasaklı maddeler listesinin içerisindedir. Sadece 100 ml’lik sınır içerisinde sıvı gıda taşıma izniniz vardır. Ancak sağlık nedenleriyle belirli gıdaları yanınızda bulundurmanız şart ise, doktordan veya yetkili birinden aldığınız belgeleri göstererek taşıyabilirsiniz. Kontrolden geçirilmesi şartı ile bebek sütü ve maması için izin vardır.

 5- Çok Sayıda Parfüm ve DeodorantGittiğiniz tatillerden, sevdiklerinize hoş kokulu parfümler almak isteyebilirsiniz. Ancak kırılmaması için hepsini el bagajına koymaya çalışmayın. Çünkü 20×20 cm büyüklüğündeki saydam poşete hepsi kolayca görülecek şekilde sığmıyorsa, her biri 100 ml’den az olsa bile yanınıza alamazsınız. 

6- Olta Yasak Ucuz Uçak Bileti SerbestTatilde balık tutma keyfi sürmek istemiş olabilirsiniz. Ama Zıpkın ve olta gibi balıkçılık malzemelerini uçakta yanınıza alamazsınız. Zararsız görünen balık tutma aktivitesi için kullanacağınız olta sivri kısımlarından dolayı engellere takılmaktadır. Ucuz uçak bileti alarak uçağa binin, gittiğiniz yerde balık tutmak isterseniz belki orada kiralayabilirsiniz.

 7- Tenis ve Badminton RaketleriMuşta, cop, topuz gibi dövüş sporlarında kullanılan malzemelerin yanı sıra kurallar, diğer spor ekipmanları konusunda da oldukça hassas. Örneğin tenis ve badminton raketi gibi zararsız spor ekipmanları da yasaklı malzemeler arasındadır.8- Çadır KazığıTatili çadır kampında geçirmek istemiş olabilirsiniz. Ancak kamp kurmaya giderken, çadır kazığını el bagajınızda taşımaya kalkmamanızı öneririz. Çünkü güvenlikte size sıkıntı çıkartabilir ve çadır kazığınızı bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

9- Matkap ve İş AletleriMatkap ve iş aletleri marangoz ya da tesisatçı olsanız bile uçuş sırasında işinize yaramayacaktır. Çekiç, testere, tornavida ve diğer iş aletleri, el bagajında yanınıza alamayacağınız yasaklar listesindedir. Kırılma ve bozulma ihtimalleri olmadığı için bu aletleri bavulunuza atabilirsiniz.

10- Bazı Lityum ve İyon PillerCep telefonu, fotoğraf makinesi, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum pilleri, belirli bir büyüklüğün üzerinde olmadığı müddetçe kabinde taşıyabilirsiniz. Ancak son dönemlerde popüler olan lityum iyon pile sahip, hoverboard yani elektrikli kaykaylar uçaklara alınmamaktadır.Bu yazıyı yardımcı rehber olarak görebilirsiniz ancak bu liste el bagajında taşıması yasak olan her şeyi içermemektedir. Ama Ucuzucur.com adresi en ucuz uçak bileti fırsatlarının tamamını içermektedir. 


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur