VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ 2019
İçindekiler:

VİZE İSTEMEYEN ÜLKELER LİSTESİ 2019Seyahat aşıkları ve farklı kültürler tanımak isteyen gezginler için birçok vizesiz ülke mevcut.  Bu sebeple sizlere bu yazımızda Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler hakkında bir liste oluşturduk. Ancak bu ülkelerden bazıları vizesiz ülkeler olarak kolaylıkla giriş yapabileceğiniz yerler olsa da bazı ülkelerin sınırlarında (havaalanlarında) vize uygulaması yapılabilir. Bu nedenden ötürü seyahat yapmadan önce vize istemeyen ülkelerin sizlere sunduğu açıklamalara göz atmakta fayda var. Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler1. SırbistanSırbistan’da toplam bulunma süresi, ülkeye ilk giriş tarihi başlangıç kabul edilecek şekilde, 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydı ile Sırbistan’a vizesiz giriş yapabilirsiniz. (Umuma Mahsus,Diplomatik, Hususi, Hizmet ve Geçici Pasaport ile Seyahat Belgesi sahipleri) Siz de Sırbistan’a en kısa zamanda seyahat düzenlemek istiyorsanız,Sırbistan uçak bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.2. GürcistanDiplomatik, Hizmet ve Yeşil Pasaport, (Hususi pasaport) Bordo pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) sahipleri 1 yıl süresince seyahatlerinde vizeden muaf olarak sayılır.

Gürcistan, kimlik ile seyahat edeceğiniz ülkeler arasındadır.Gürcistan Uçak Bileti fırsatlarını kaçırmayın!3. KaradağYeşil Pasaport, (Hususi pasaport) Diplomatik Pasaportu, Hizmet Pasaportu, ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport)  6 ay içinde 90 günü aşmama gerekçesi ile Karadağ’a vizesiz ulaşabilirsiniz.Karadağ Uçak Bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.4. KKTCKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden bir diğeridir.Kktc Uçak Bileti fırsatları için tıklayın.5. MakedonyaDiplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu, Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları 3 aylık süre zarfında seyahatlerinde vizeden muaf olarak sayılır. Makedonya Uçak Bileti fırsatlarını için ucuzucur.com adresini ziyaret edebilirsiniz.6. UkraynaUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları aylık süre zarfında yolculuklarında vizesiz seyahat hakkına sahiptirler.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu sahibi Türk vatandaşları ise 3 ay içerisindeki seyahatlerde vizesiz seyahat edebilirler.7.KosovaUmuma Mahsus Pasaport hamilleri 6 ay içinde 90 günü geçmemek şartı ile Kosova’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.8.ArnavutlukTürk vatandaşları 6 aylık zaman diliminde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayacak bir süre içinde Arnavutluk’a vizesiz giriş yapabilir.9. AndorraHususi Pasaport, Hizmet Pasaportu, Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 3 aylık süre için vizeden muaftır.10. BelarusDiplomatik, Hizmet, Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 1 ay için vizeden muaf sayılırlar.11. Bosna-HersekVizesiz gidilebilen bir diğer ülke olan Bosna Hersek için 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak şartı koyulmuş durumda.12. MoldovaDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 3 ay içinde vizesiz olarak Moldova’ya giriş yapabilir. Asya’da Vize İstemeyen Ülkeler1. Hong KongTürk vatandaşları için pasaport geçerlilik süresi en az 6 ayı geçmiş olma şartı koyulan Hong Kong , Hong Kong S.A.R.’a (Special Administrative Region of The People’s Republic of China/Özel İdare Bölgesi) yapacakları iş görüşmesi veya turistik seyahatlerinde 3 ay vizeden muaf kabul edilmektedir.2. AzerbaycanUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizesiz giriş yapamamaktadır. Ancak Bakü Haydar Aliyev Havaalanında 30 günlük vize alınarak Azerbaycan’a giriş yapılabilir.

Hususi Pasaport, (Yeşil Pasaport) Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaport sahipleri Azerbaycan’a yapacakları 3 aylık seyahatlerde vizeden muaf sayılırlar.3. BahreynUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizesiz giriş yapamamaktadır.Hususi Pasaport, (Yeşil Pasaport) Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaport sahipleri ise 3 aylık süreyi geçmemek şartı ile Bahreyn’e vizesiz giriş yapabilirler.4. Doğu TimorDoğu Timor’a gidecek olan Türk vatandaşları, Doğu Timor sınırında 1 ay süreli vize alarak girişlerini yapabilirler.5. ErmenistanUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizesiz giriş yapamamaktadır. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları, havaalanında vize alarak girişlerini yapabilir.6. FilipinlerFilipinler, 1 ay süreli seyahatlerinizde vizesiz olarak girebileceğiniz ülkeler arasındadır.7. KamboçyaUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizesiz Kamboçya’ya giriş yapamamaktadır. Ancak 1 aylık ikamet süreli turistik amaçlı vizeleri, Kamboçya’nın ülkemizde yer alan konsolosluğundan veya sınır kapılarından edinebilirler.

Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahipleri 6 aylık süre içersinde 30 günü aşmama şartıyla Kamboçya seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.8. KatarUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 1 ay süreli seyahatlerinde Katar’a vizesiz giriş yapabilirler.

Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahipleri 6 ay içersinde 90 günü geçmeme şartıyla Katar’a vizesiz olarak giriş yapabilirler.9. KazakistanDiplomatik, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 1 ay vizeden muaf sayılmaktadır.10. FilistinFilistin, Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulundurmayan ülkelerden. Filistin’e gitmek isteyen Türk vatandaşları yalnızca İsrail vizesi almakla hükümlüdür.11. İranUmuma Mahsus Pasaport, (Bordo pasaport) Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahipleri 3 aylık süre zarfı için vizeden muaf sayılmaktadır.12. JaponyaDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri Japonya’ya yapacakları seyahatlerde 3 ay vizeden muaf giriş yapabilirler.13. KırgızistanUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları, turistik, iş ve resmi amaçlarla Kırgızistan’a seyahat ettikten 5 iş günü içerisinde pasaportları ile birlikte Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırdıktan sonra ‘vizesiz’ ve ‘süresiz’ olarak Kırgızistan’da kalabilmektedir14. Güney KoreDiplomatik Pasaport, Hususi Pasaport, (Yeşil Pasaport) Hizmet Pasaportu ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları 3 ay için geçerli ikamet sürelerinde yaptıkları seyahatlerde vizeden muaf sayılmaktadır.15. MalezyaDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları 3 ay süre zarfı için Malezya seyahatlerinde vizeden muaf olarak ülkeye giriş yapabilirler.16. MoğolistanDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 1 ay süreyle vizeden muaf olarak giriş yapabilirler.17. SingapurDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 3 ayı geçmeyecek turistik seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.18. Sri LankaDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları vizesiz giriş yapamamaktadır. Ancak 1 ay süreli turistik seyahat için vizelerini www.eta.gov.lk adresinden ya da ülkedeki sınır kapılarından edinebilirler.19. TaylandUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları 1 ay için vizeden muaf sayılırlar. Ancak

Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahipleri 3 ay  için vizeden muaf olmaktadır.20. ÜrdünDiplomatik Pasaport, Hususi Pasaport, (Yeşil Pasaport) Hizmet Pasaportu ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları, Ürdün’e yapmayı planladıkları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün’de toplam bulunma süresi, ilk geçiş tarihi baz alınmak üzere 6 ay içerisinde 90 günü aşmama şartı ile vizeden muaf sayılırlar.21. TayvanBordo Pasaport, (Umuma Mahsus Pasaport) Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) sahipleri vizesiz giriş gerçekleştirememektedir. Ayrıca Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri, 1 ayı geçmemek şartı ile tek girişli vizelerini Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları kaydıyla (ayrıca dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeleri şartını yerine getirmelidir) sınırda giriş yapabilirler.22. UmmanDiplomatik, Hizmet ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahibi Türk vatandaşları vizeden muaf olarak Umman’a giriş yapabilirler. Ayrıca Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları vizelerini yalnızca sınır kapılarında alabilir.23. ÖzbekistanTürk vatandaşları vizesiz olarak 30 gün boyunca Özbekistan’a giriş yapabilir.24. BruneiHer türden Pasaport’un geçerli olduğu Brunei’de Türk vatandaşları 30 gün süre zarfı içinde vizeden muaf sayılırlar.25. EndonezyaUmuma Mahsus Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 30 gün süreli seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.26. FijiUmuma Mahsus Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 90 günü geçmeme kaydı ile turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftırlar.27. LübnanUmuma Mahsus Pasaport, (Bordo pasaport) Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) sahipleri 6 ay içinde 90 günü aşmama şartı ile Lübnan’a yapacakları turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.28. MakauUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları Makau’ya 1 ay süre zarfı içinde yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.29. MaldivlerDiplomatik, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 1 aya kadar ki seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar. Afrika’da Vize İstemeyen Ülkeler1. Güney Afrika CumhuriyetiResmi Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri Güney Afrika Cumhuriyeti’ne seyahatlerinde vizesiz giriş yapamamaktadır. Ancak  30 günü geçmeyecek süreli giriş vizelerini sınır kapılarından alabilirler.2. KenyaKenya, Elektronik vize uygulamasına geçen ülkelerden birisidir. 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren Kenya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları Kenya’ya varmadan önce www.ecitizen.go.ke adresinden“Services” sekmesine tıklayarak elektronik vize almaları gerekmektedir.Elektronik vize uygulamasını tercih etmeyecek vatandaşlar için Büyükelçiliklerde ve sınır kapılarında yer alan manuel vize gişeleri hala çalışır durumda.3. MauritiusDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 30 gün süreli seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.4. BotsvanaBotsvana vize istemeyen ülkeler arasında.5. FasHususi(YeşilPasaport), Hizmet, Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları 3 ay süre zarfı içinde vizeden muaf kabul edilirler.6. SeyşellerDiplomatik, Hususi(Yeşil Pasaport), Hizmet Pasaportu ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi Türk vatandaşları 3 aya kadar ki ikametlerinde yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır.7. SvazilandDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf sayılırlar.8. TunusDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamili Türk vatandaşları 3 ay süre ile vizeden muaf kabul edilirler. Amerika’da Vize İstemeyen Ülkeler1. BelizeHususi (Yeşil Pasaport), Hizmet, Diplomatik ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamili Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilir.2. ArjantinHizmet, Hususi (Yeşil Pasaport), Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamili olan Türk vatandaşları, Arjantin’e yapacakları seyahatlerinde maksimum 3 ay ikamet süresi şartı ile vizeden muaf sayılırlar.3. BahamalarHususi (Yeşil Pasaport), Hizmet, Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizeden muaftır.4. BarbadosHususi Pasaport, Hizmet Pasaportu, Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamili olan Türk vatandaşları 3 ay süreyle vizeden muaf kabul edilirler.5. BolivyaHususi, Hizmet, Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri 3 ay süreyle vizeden muaftır.6. BrezilyaHizmet Pasaportu, Hususi (Yeşil Pasaport), Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri Brezilya’ya yapacakları 90 güne kadar ikamet izinli seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.7. Dominik CumhuriyetiHizmet Pasaportu, Hususi (Yeşil Pasaportu), Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri vizesiz giriş yapamamaktadır.

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamili Türk vatandaşları vizelerini Dominik Cumhuriyeti’ne vardıkları  havaalanında temin edebilirler.8. EkvadorHizmet Pasaport, Hususi (Yeşil Pasaport), Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri 3 ay kadar ki turistik seyahatlerinde vizeden muaftır.9. El SalvadorHizmet, Hususi (Yeşil Pasaport), Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 90 güne kadar aldıkları ikamet izinleri ile yapacakları seyahatlerde vizeden muaf sayılırlar.10. GuatemalaDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.11. HaitiHizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri vizesiz giriş yapamamaktadır.

Haiti’ye seyahat için yola çıkan Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi olan Türk vatandaşları Haiti’ye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 3 ay ikamet izni imkanı veren ve turist kartı olarak bilinen giriş vizesi alarak Haiti’ye girebilir.Resmi pasaport sahibi vatandaşlarımız ise giriş için herhangi bir ödeme bulunmamaktadır.12. HondurasDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri 3 ay ikamet izni içerisinde vizeden muaf sayılırlar.13. JamaikaDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri Jamaika’ya yapacakları turistik seyahatlerde 90 gün süreyle vizeden muaf sayılırlar.14. Kosta RikaUmuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşları 6 ay içinde 90 günü aşmama şartıyla Kosta Rika’ya yapacakları seyahatlerde vizeden muaf sayılırlar.15. KolombiyaDiplomatik Pasaport, Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport), Hizmet Pasaportu ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamili Türk vatandaşları 3 aylık ikamet izinleri süresi içindeki seyahatlerinde vizeden muaf kabul edilirler.16. MeksikaYalnızca Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaf sayılırlar.17. St. LuciaUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) ve Resmi pasaport hamili olan Türk vatandaşları için vizesiz gidilecek ülkelerden bir diğeri Saint Lucia’dır.18. Trinidad ve TobagoDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri 1 ay için geçerli olmak suretiyle vizeden muaf sayılırlar.19. UruguayDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 3 aylık ikamet suretiyle vizeden muaf sayılırlar.20. VenezuelaDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri, 3 aya kadarki turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.21. NikaraguaDiplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizeden muaftır.22. PanamaDiplomatik, Hizmet ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri 180 günlük bir süre için vizeden muaf sayılmaktadır.23. ParaguayDiplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizeden muaf kabul edilirler.24. PeruUmuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) hamilleri 6 ay içinde 90 günü aşmamak şartıyla, Peru’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf sayılırlar.

 


0
0
0
0

Instagram'da Ucuzucur